Ogrzewanie na Podczerwień - Irhouse
Irhouse

Ogrzewanie

Czym jest ogrzewanie podczerwienią?

Ogrzewanie na podczerwień jest to ogrzewanie elektryczne wykorzystujące jako źródło ciepła falę elektromagnetyczną oraz efekt bezwładu cieplnego. W przeciwieństwie do ogrzewania konwencjonalnego nasz system nie nagrzewa powietrza ale wszystkie przedmioty w jego otoczeniu a te później w wyniku bezwładu cieplnego oddają temperaturę do otoczenia.
Biorąc pod uwagę koszty montażu oraz późniejszą eksploatację jest to jedno z najtańszych ogrzewań dostępnych na ryku oraz jedyne ogrzewanie, które w sezonie grzewczym również nas leczy.
Fala elektromagnetyczna wytwarzana jest przez węglik krzemu lub grafit, który stanowi podstawowy element grzewczy.
Jest to ogrzewanie absolutnie zdrowe wskazane szczególnie osobom alergicznym i astmatycznym, nie powodujące rotacji kurzu i roztoczy w ogrzewanym pomieszczeniu. Nie musimy dodatkowo nawadniać wysuszonego przez kaloryfery powietrza oraz pozbywamy się efektu „zaduchu”
Przy zastosowaniu cienkiej warstwy ceramiki na folii grzewczej lub panelu dodatkowo osiągamy efekt jonizowania powietrza jonami ujemnymi. Ujemna jonizacja powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną.
Należy dodać, iż ogrzewanie podczerwienią jest bezszelestne i całkowicie bezpieczne.
Jest wiele różnych opinii na temat ogrzewania podczerwienią. Niestety zdarzają się opinie negatywne wynikające z nieznajomości tej technologii grzewczej oraz tego jak efektywnie wykorzystać podczerwień w swoim domu. W niniejszym artykule przedstawię Państwu atuty ogrzewania oraz jak wykorzystać dobrodziejstwo podczerwieni.
Ogrzewanie podczerwienią dzieli się na dwa główne typy:

  • Ogrzewanie panelowe
  • Ogrzewanie powierzchniowe

Ogrzewanie panelowe

Jest to nic innego jak zamontowanie na ścianie panelu swym wyglądem przypominającego obraz. Panel grzewczy podłącza się bezpośrednio do zasilania lub pośrednio przez sterujący temperaturą w pomieszczeniu termostat. Panele emitują podczerwień kierunkowo oraz osiągają podczas pracy dużo większą temperaturę niż folie grzewcze. Bardzo ważne by przy planowaniu tego rodzaju ogrzewania dobrze dobrać moc paneli oraz wybrać miejsce ich umieszczenia. Należy też zastanowić się nad wyborem rodzaju paneli metalowych lub ceramicznych.
Panele metalowe szybciej się nagrzewają, lecz zaraz po wyłączeniu zasilania równie szybko się wychładzają. Dzięki tej właściwości idealnie nadają się do pomieszczeń typu: wiatrołap, garaż, hol.
Drugi rodzaj paneli – panele ceramiczne posiadają przednią warstwę ceramiki. Są przez to dużo cięższe, masywniejsze oraz dłużej utrzymują bezwład cieplny. Idealnie nadają się do ogrzewania np. salonu, pokoi i wszystkich tych pomieszczeń, w których najczęściej przebywają domownicy.
Ważne, by panele umieścić w taki sposób aby zapewnić falom podczerwieni równomierną emisję w pomieszczeniu. Najczęstszym błędem w wyborze miejsca umiejscowienia panela jest brak wiedzy, iż potrafi się on rozgrać do temperatury nawet 90 st. C. Wyobraźmy sobie powieszenie takiego panela w jadalni naprzeciw stołu. W bardzo krótkim czasie okazałoby się, iż domownicy siedzący bezpośrednio pod panelem zostaliby „przegrzani”, natomiast siedzący po drugiej stronie stołu czuliby się „niedogrzani”. Dlatego najlepszym miejscem do powieszenia panelowego elementu grzewczego wydawałaby się ta strona kuchni, w której w bliskości obiektu nie przebywają bezpośrednio osoby. Poza ścianą można również pomyśleć o powieszeniu paneli na suficie. Rozwiązanie takie powoduje bardzo równomierne rozchodzenie się fal podczerwieni w pomieszczeniu.


Ogrzewanie powierzchniowe:

Jest to ogrzewanie, którego z założenia nie widać. Umiejscowione jest w ścianach, suficie lub podłodze (lub we wszystkich miejscach na raz). Jest to ogrzewanie na bazie cienkich folii grzewczych emitujących podczerwień całą swoja powierzchnią w zakresie 360 stopni. Dlatego nazywane jest ogrzewaniem powierzchniowym. Istnieje możliwość ukierunkowania emisji podczerwieni poprzez zastosowanie odpowiednich ekranów izolacyjnych jako podkład pod folię. Maksymalna temperatura folii grzewczej wynosi +50 stopni C.
Możemy tutaj wyróżnić dwa typy ogrzewania powierzchniowego:

  • Ogrzewanie zasilane prądem stałym
  • Ogrzewanie zasilane prądem zmiennym

Ogrzewanie zasilane prądem stałym (230 V)

Jest to ogrzewanie, w którym wykorzystuje się bezpośrednio prąd 230 V, który najpierw trafia do termostatu a następnie do elementu grzewczego.

Ogrzewanie zasilane prądem zmiennym (36V)

Jest to ogrzewanie zasilane prądem bezpiecznym. Niestety prąd zanim trafi do termostatu a później do elementu grzewczego musi najpierw zostać przetworzony (zamieniony) w transformatorze. Wiąże się to włączeniem do systemu ogrzewania dodatkowego urządzenia, które nie jest małe i co najważniejsze emituje charakterystyczne „buczenie”.

Miejsce zastosowania ogrzewania ściennego, podłogowego i stropowego:

  • Stare i Nowe budownictwo
  • Obiekty Sakralne
  • Domy ocieplone, energooszczȩdne i pasywne
  • Gabinety lekarskie
  • Hotele i uzdrowiska
  • SPA i Wellness
  • Modernizacja starego budownictwa
  • Zagospodarowanie strychu
  • Zagospodarowanie piwnicy
  • Głȯwne lub Dodatkowe ogrzewanie
  • Zwalczanie grzyba
  • Dla wszystkich, którzy lubią przytulne i ciepłe pomieszczenia

Najważniejsze cechy ogrzewania podczerwienią:

Szeroka możliwość zastosowań : parkiet, deska, panele, płyty kartonowo gipsowe, wylewki. Nasze maty są niewidoczne.
Jeszcze mniejsza moc poboru prądu, która wynika z zastosowania powłoki ceramicznej w stosunku do mat konkurencji.
Niska temperatura pracy naszych mat. Do efektywnego ogrzewania podłogowego wystarczy różnica dwóch stopni więcej niż wymagana temp otoczenia czyli np. 23oC na podłodze.
Błyskawiczne odczucie promieniowania ciepła poprzez bezpośrednie oddziaływanie fal podczerwieni, które w 15 minutach stają się w pełni wydajnym elementem grzewczym.
Minimalny ruch powietrza przez co optymalne dla chorych na alergię lub astmę.
Nasze rozwiązanie jest prozdrowotne. Energia podczerwieni korzystnie wpływa na układ sercowo naczyniowy, układ oddechowy, gospodarkę wodno-elektrolitową, czynność wydzielniczą nerek i wielu innych gruczołów. Promieniowanie podczerwone oczyszcza skórę i tkanki podskórne z toksyn i likwiduje cellulit.
Nasze rozwiązanie w kwestii montażu jest dużo tańsze niż obecnie tradycyjne rozwiązania. Średni koszt całkowitego montażu ogrzewania powierzchniowego na podczerwień do domu 100 m2 to jedynie 11000 zł. Koszt ogrzania domu w sezonie (dom energooszczędny – 100m2) to jedynie 300 zł miesięcznie.
Wytwarza cieplne fale podczerwone bez grzejników metalowych, i systemu rurowego.
Powoduje szczególnie równomierną emisję ciepła.
Absolutnie nietrujące i przyjazne dla środowiska.
Suche ściany dzięki optymalnej wilgotności powietrza a przy tym brak pleśni.
System nie wymaga przeglądów.
Planowanie i montaż w przeciągu kilkunastu godzin.
Nie powoduje emisji produktów szkodliwych.
Nie wykazuje tworzenia kamieniu, czy zużycia.
Gwarantuje wysokie bezpieczeństwo funkcjonowania.


Jaką taryfę prądu wybrać?

Ogrzewanie na podczerwień jest ogrzewaniem na prąd stąd warto zastanowić się, jaką taryfę prądu wybrać aby cieszyć się naprawdę niskimi rachunkami.
Otóż należy przede wszystkim tak ustawić termostaty aby w pełni wykorzystać zakres potrzebnego ciepła w danym czasie. Najmniej pożądana w jakimkolwiek ogrzewaniu elektrycznym jest stała taryfa na prąd bez względu na porę dnia i godzinę.

Taryfa stała (G11) nie da nam praktycznie żadnych oszczędności w porównaniu np. z taryfą zmienną (G12) lub (G12W).


Taryfa G12:
Tańszy prąd: każdy dzień tygodnia od godz. 22.00 do 6.00 oraz dodatkowo przez 2 godziny dziennie w godzinach 13.00 – 15.00 (w porze zimowej) lub godz. 15.00 – 17.00 (w porze letniej) [u każdego dostawcy energii może wyglądać to nieco inaczej]
Zakładając, iż za dnia utrzymujemy w domu temperaturę na poziomie 22 stopni C a w nocy na poziomie 20 stopni C najekonomiczniejszym ustawieniem termostatu byłoby podniesienie temperatury we wszystkich pomieszczeniach o 3 stopnie w strefie tańszej taryfy tak by z chwilą przejścia na taryfę droższą żaden termostat się nie włączył. Dlatego ustawiamy na termostacie temp. 24 stopnie C od godziny 5.30 do godz. 6.00. Zakładając, iż mamy dom energooszczędny (NF40) wychłodzenie pomieszczeń nastąpi w czasie ok. 3 godzin aż temperatura spadnie do 21 lub 20 stopni, czyli w czasie, w którym w domu nie będzie już żadnego domownika. (Godz. 9.00) Analogicznie wprowadzamy te same ustawienia w czasie tańszego prądu w dwóch godzinach za dnia.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić ok. 30 % wartości rachunku w stosunku do taryfy jednorodnej.
Jeśli natomiast nasze życie domowe skupia się głównie w weekendy oraz posiadamy dzieci lubiące wykorzystywać zdobycze techniki (laptop, konsola, telewizor, itp.) warto zastanowić się nad taryfą G12W. Taryfa ta również posiada dwie godziny tańszego prądu za dnia w zależności od pory zimowej lub letniej, ale ma dodatkowy atut w postaci tańszego prądu od piątku od godz. 22.00 do poniedziałku do godz. 6.00. Tak więc nasze ogrzewanie przez cały weekend działałoby na tańszej stawce prądu.
Wszystkie oferowane przez nas termostaty posiadają sterowanie tygodniowe z oddzielnym rozbiciem temperatury i pory załączenia na weekend. Termostat pozwala wybrać 5 programów dziennie tak abyśmy mogli idealnie dopasować wymaganą temperaturę do naszych potrzeb.

 

Prezentacja IRHouse.eu