Pompa ciepła
JAK MĄDRZE WYKORZYSTAĆ ENERGIĘ POWIETRZA?
W czasach gdy ochrona środowiska i niezależność stanowią istotny aspekt wyboru systemu grzewczego ATLANTIC proponuje Państwu termodynamiczne ogrzewacze wody EXPLORER, które spełnią te oczekiwania.
Ogrzewacze termodynamiczne Explorer oraz Explorer Coil, będący ostatnią nowinką technologiczną marki Atlantic, stanowią połączenie pompy ciepła i zasobnika c.w.u. Do swojej pracy wykorzystują energię z otaczającego powietrza (garaż, piwnica, kotłownia, pralnia, itd.). Powietrze to zostaje zamienione przez pompę ciepła w ciepło właściwe, które wykorzystane zostaje do ogrzania wody znajdującej się wewnątrz zasobnika.
Ogrzewacz termodynamiczny może korzystać z wielu niezależnych źródeł energii takich jak: pompa ciepła (umieszczona w górnej części urządzenia), system solarny, kocioł grzewczy, kominek z płaszczem wodnym (podpięte do wymiennika spiralnego) lub z grzałki elektrycznej będącej na wyposażeniu urządzenia.
Pojemność zasobników jakie zastosowaliśmy w ogrzewaczu termodynamicznym Explorer wynosi 200 lub 270 litrów, co pokrywa zapotrzebowanie na c.w.u. dla rodziny złożonej od 2 do 6 osób. Dzięki darmowej energii znajdującej się w otoczeniu urządzenia Explorer wytwarzają ciepłą wodę zużywającej minimalne ilości energii elektrycznej.
Średnio, w skali roku ogrzewacz termodynamiczny umożliwia uzyskanie do 80%* oszczędności energii elektrycznej (w porównaniu do klasycznego ogrzewacza elektrycznego tej samej pojemności). Współczynnik uzysku energetycznego (COP), będący stosunkiem pomiędzy energią zużytą przez pompę ciepła do energii przez nią wyprodukową, określa sprawność urządzenia. Powietrze z otoczenia zasysane przez wentylator, podgrzewa płyn chłodniczy będący w stanie ciekłym i znajdujący się w parowniku pompy.
W przypadku Explorera współczynnik ten wynosi od 2 do 6 kWh* energii wytworzonej przy pobraniu 1 kWh energii elektrycznej. Podgrzany płyn zostaje przekazany do sprężarki, w której na skutek sprężania następuje dalszy wzrost jego temperatury. Efektem ubocznym w procesie wymiany ciepła jest powietrze o obniżenej wartości, kóre może zostać wykorzystane do chłodzenia pomieszczeń. W skraplaczu płyn oddaje energię cieplną do wody znajdującej się we wnętrzu mieszkalnych lub wydalone poza budynek mieszkalny z zasobnika. W wyniku przechodzenia ze stanu gazowego w stan ciekły płyn ulega schłodzeniu i trafia do zaworu rozprężnego, gdzie ponownie przechodzi ze stanu ciekłego do gazowego umożliwiając tym samym rozpoczęcie nowego cyklu W przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepłą wodę osiągnie maksymalny poziom lub temperatura powietrza na zewnątrz urządzenia spadnie poniżej 5°C praca pompy ciepła wspomagana zostanie przez grzałkę elektryczną umieszczoną we wnętrzu zasobnika c.w.u. Ogrzewacze termodynamiczne są urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze. Wystarczy podłączyć je hydraulicznie i elekrycznie by zaczęły swą pracę.
Ogrzewacz Explorer wyposażony został w zaawansowany programator, który umożliwia zdalne sterowanie pracą urządzenia. Intuicyjny system sterowania umożliwia łatwą regulację, planowanie oraz programowanie okresów podgrzewania wody, by w sposób optymalnie ekonomiczny zarządzać zużyciem energii. EKO jak ekologia Explorer to urządzenie na wskroś nowatorskie, działające w symbiozie ze środowiskiem naturalnym. Nie tylko oszczędza energię, ale równieź dba o ochronę środowiska oddając do atmosfery minimalną ilość gazów cieplarnianych, które wytwarza w procesie produkcji energii.
Ogrzewacz posiada funkcję samokontroli oraz 5 innych trybów pracy, które odpowiadają za ekonomiczne działanie urządzenia. Idealnym miejscem przeznaczenia dla ogrzewaczy termodynamicznych są pomieszczenia gospodarcze typu pralnia, piwnica, garaż. W przypadku montażu na zewnątrz należy pamiętać o zabezpieczeniu (izolacja antyzamarzaniowa) podłączeń hydraulicznych oraz zadaszeniu urządzenia przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie powinna przekraczać 5˚C. Explorer wyposażony jest standardowo w obrotowe głowice dla kanałów powietrznych. Ogrzewacz termodynamiczny może pobierać powietrze niezbędne do pracy z pomieszczenia, w którym się znajduje lub z zewnątrz. Podobnie z powietrzem, które w procesie wymiany ciepła jest przez niego wydalane.